Uchwyt tokarski czaszowy do drewna

Jednym z podstawowych elementów budowy tokarki jest uchwyt tokarski. W pierwszym artykule przedstawię uchwyt 4-szczękowy typu samonastawnego (szczęki skręcają i rozkręcają się równomiernie). Uchwyty do tokarek do drewna w przeciwieństwie do tokarek do metalu mają większą powierzchnię przylegania na szczękach. Producent podaje, że w tym modelu średnice detalu jakie można zamocować mieszczą się w zakresie od 40 do 62 mm, w rzeczywistości różnią się o kilka milimetrów. Każda szczęka jest oznaczona cyfrą od 1 do 4.

zakres mocowania uchwyt czaszowy 100 do drewna

 

Uchwyt jest bezpośrednio nakręcany na wrzeciono tokarki. W tym przypadku jest to gwint metryczny M33x3,5. Głębokość otworu gwintowanego wynosi około 36 mm. Jest to jeden z popularnych gwintów wśród tokarek do drewna. Zatem jeśli macie wrzeciono z nietypowym gwintem a będziecie chcieli skorzystać z takiego uchwytu to niezbędna wam będzie jakaś przejściówka lub tarcza zabierakowa. W mojej tokarce (kupiony składak) za wrzeciono służyła rura z gwintem M35. Zmuszony byłem do wykonania nowego wałka do wrzeciona. Ale o tym będzie następny artykuł.

 

W skład zestawu oprócz uchwytu czaszowego wchodzą 2 rękojeści oraz śruba zabierakowa, która na pewno się przyda przy pracy z mniejszymi średnicami. Śrubę wraz z przystawką zaciska się w szczękach uchwytu.

uchwyt czaszowy zestaw

źródło: https://www.uni-max.com.pl/uchwyt-mocujacy-centralout4/d/

Poniżej krótka prezentacja video uchwytu czaszowego. Zapraszam do oglądania i sprawdzania kolejnych wpisów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *